To zupełnie jak wyjazd ze znajomymi, tyle że poznacie się dopiero w trakcie wycieczki. W grupie będą tylko ludzie o podobnych zainteresowaniach, a piloci nawet gdyby chcieli to nie potrafią przynudzać. Wspólnie stworzymy naszą własną, niepowtarzalną opowieść o Japonii!
Japońska kuchnia jest najsmaczniejsza na świecie – a my dobrze wiemy, gdzie szukać najlepszych lokalnych restauracji. Pokażemy Wam prawdziwe smaki Japonii, ale oczywiście nikogo nie będziemy zmuszać do próbowania orientalnych przysmaków, jeśli nie będzie miał na to ochoty.
Każde miejsce noclegowe będzie albo wyjątkowo ciekawe albo tuż przy najważniejszych atrakcjach – zazwyczaj oba naraz. Nasza ulubiona miejscówka to hotel kapsułowy połączony z czytelnią mangi, ale to nie wszystko co mamy w zanadrzu.
W tym roku szczególną uwagę zwróciliśmy na standard obiektów i wygodę korzystania z hotelu kapsułowego 🙂
To już dzisiaj – początek naszej niezapomnianej przygody w Japonii! Pierwsze spotkanie na lotnisku Chopina, zapoznanie się z pilotami oraz innymi uczestnikami, a następnie wylot! Wylot z Warszawy o 22:50. Żadnych przesiadek, 14 godzin lotu Dreamlinerem i jesteśmy na miejscu. To jak podróż opóźnioną TLKą z Zakopanego do Gdańska – tylko przyjemniej, bo dostajemy dwa ciepłe posiłki, napoje, kocyk, poduszkę, słuchawki i dostęp do filmów, gier i muzyki. Najpewniej już w samolocie usłyszymy w pobliżu nas Japończyków wracających do swojej ojczyzny.
Tak, samolot już ląduje na japońskiej wyspie Honsiu! Nasze pierwsze kroki na japońskiej ziemi! Pierwsze próby komunikacji z Japończykami, pierwsze mini zakupy na lotnisku! Przylot jest o godzinie 18.35, także po sprawach organizacyjnych na lotnisku, miasto przywita nas już wieczorną atmosferą. Kto nie marzy, aby przejść się późną porą tokijskimi ulicami i uliczkami?! Po zameldowaniu w hotelu przyjdzie czas na pierwszy japoński posiłek oraz ciąg dalszy integracji! Może ramen? Komu porcja z dodatkiem plasterka naruto?^^
Spakowani na pierwszy dzień zwiedzania – wyruszamy, ale oczywiście nie wyruszymy głodni! Co powiecie na tradycyjne, a jednocześnie modne japońskie ryżowe trójkątne „kanapki” onigiri? Smaków jest pełen wybór: łosoś, tuńczyk, śliwka umeboshi, jajko, do wyboru do koloru, a potem w drogę~!
Wizyty w Japonii nie sposób nie rozpocząć od odwiedzenia świątyni! Szczególnie tej z Asakusa! To tutaj znajduje się imponująca buddyjska świątynia Sensō-ji, słynąca z ogromnych czerwonych lampionów. Jeśli chcemy, możemy prosić o coś bóstwa – ofiarę w postaci najlepiej 5 jenowej monety wrzucamy do skarbonki. Wyjątkowo wróżby omikuji są tutaj także w wersji angielskiej!
Popołudniu kolejny tokijski klasyk Must-See, czyli Shibuya Crossing, najsłynniejsze przejście dla pieszych na świecie, występujące wielokrotnie w różnych filmach oraz anime! A jeśli Shibuya – to oczywiście zobaczymy także pomnik wiernego psa Hachiko, ulubieńca Tokijczyków! Tutaj można już naprawdę poczuć, że jest się w japońskiej stolicy! Od jak dawna o tym marzyliśmy?! Pod wieczór kroi nam się wspólny makaron – udon czy soba? Świętujmy wspólnie wycieczkę marzeń!
Czas na wypad poza miasto. Kolejką szynową wjedziemy na górę Takao, ponoć zamieszkaną przez długonose demony tengu! Z jej szczytu przy sprzyjającej pogodzie widać symbol Japonii, górę Fuji oraz zapierającą dech w piersiach panoramę Tokio. Czekają na nas nie tylko kilkusetletnie cedry czy wiszący most, ale też zabytkowy kompleks świątynny Yakuo-in, zagubione w lesie kapliczki, drewniane bramy torii i obrośnięte mchem kamienne figurki Jizō rodem ze Spirited Away. No i oczywiście lokalne przysmaki, w tym podawane na gorąco tengu yaki i sanpuku dango. Większość drogi na szczyt góry wjedziemy kolejką linową, tak samo też wrócimy – no, chyba że znajdą się śmiałkowie, którzy wolą zejść jedną z tras hikingowych i zobaczyć jeszcze niewielki wodospad albo kamienne figurki Siedmiu Bogów Szczęścia.
Wcześnie rano superszybki ekspres Shinkansen, japoński pociąg-pocisk, zabierze nas do wspaniałego Kioto. W podróży każdy będzie mieć okazję zjeść samodzielnie wybrane obentō (pudełko, trochę jak śniadaniówka, z przegródkami z różnymi japońskimi potrawami, bardzo popularne w Japonii). Podczas podróży będzie wystarczająco dużo czasu, aby z nowymi znajomymi porozmawiać o swoich ulubionych grach czy anime!
Po odstawieniu walizek w hotelu rozpoczniemy zwiedzanie od zobaczenia najpiękniejszych zabytków dawnej stolicy: Kinkaku-ji, czyli słynny Złoty Pawilon oraz kontrastującą z nim ascetyczną buddyjską świątynię Spokojnego Smoka – Ryōan-ji z kamiennym ogrodem zen. Oba znajdują się na liście UNESCO.
Wieczorem wybierzemy się razem na kaiten-zushi, gdzie na taśmie krążą przeróżne rodzaje, apetycznie wyglądającego sushi! Wszystko zamawiamy samodzielnie na ekranie, a nasze osobiste zamówienia prędko do nas przyjadą na talerzykach! Trochę tradycji i trochę nowoczesności – dla równowagi. Obowiązkowo do tego jest darmowa dolewka zielonej herbaty! Yatta~!
Niejeden bohater anime zajada na śniadanie omuraisu – Japończycy go uwielbiają! Może to właśnie dziś dobry dzień, aby zamówić go na śniadanie?
Fani Anime i Mangi nie mogą nie odwiedzić Kioto International Manga Museum, najstarszego japońskiego muzeum dotyczącego mangi. Znajduje się w nim jedna z największych kolekcji mangowych na świecie! Tutejsi mangacy mogą stworzyć dla Was profesjonalne mangowe portrety (które są niepowtarzalną pamiątką z wyjazdu), ogromne kolekcje mangi są na wyciągnięcie ręki, dostępne są pokazy tradycyjnego, rysunkowego teatrzyku kamishibai. Osoby zainteresowane będą mogły wybrać się do znajdującego się nieopodal Pokemon Center! Zakupić tam można przeróżne oficjalne przedmioty z tej serii.
Później wybierzemy się do świątyni Kiyomizudera. Jest to świątynia znajdująca się na zboczu, usytuowana nad miastem, dzięki czemu czekają na nas przepiękne widoki na całe Kioto.
Popołudniu weźmiemy udział w przygotowanym specjalnie dla nas spotkaniu herbacianym – tradycyjne słodycze wagashi i zielona herbata matcha nikogo nie ominą. Od gospodarza spotkania dowiemy się trochę na temat Drogi Herbaty i japońskiej gościnności oraz będziemy mieli okazję podziwiać wnętrza starego kiotyjskiego domu z matami, przesuwanymi drzwiami, drewnianą werandą i ogrodem.
Dziś również warto się porządnie najeść, ponieważ rozpoczynamy całodzienną wycieczkę ekspresem – Shinkansen aż do Hiroshimy. Na początku popłyniemy promem na Itsukushimę, wyspę świątynną wpisaną na listę UNESCO, znaną bardziej pod nazwą Miyajima. To tam można zobaczyć olbrzymią czerwoną bramę torii, stojącą w zatoce, czyli jeden z Nihon Sankei, trzech najsłynniejszych japońskich pejzaży. Wyspa od dawna czczona jest jako święta, także świątynia Itsukushima również robi wrażenie! Tego dnia na pewno wybierzemy się na miejscowe smakołyki – okonomiyaki, a jeśli wolicie na słodko, to koniecznie zjedzcie słodkie i z wyglądu i słodkie w smaku – momiji manju.
Po powrocie z wyspy spędzimy trochę czasu w Parku Pokoju gdzie będziemy mieli okazję przyjrzeć się celowo pozostawionemu w ruinie budynkowi-pomnikowi – czyli Kopule Bomby Atomowej. W Parku Pokoju nie sposób nie przyłączyć się do modlitwy o pokój na całym świecie, czy to przy Płomieniu Pokoju, czy to przy Dzwonie Pokoju, czy to przy Pomniku dla Sadako, wokół którego zawieszonych jest tysiące ręcznie robionych żurawi z origami. Powrót do Kioto wieczorem.
Po śniadaniu niczym japońscy arystokraci w dawnych wiekach udamy się do Arashiyamy. Atrakcją numer jeden będzie oczywiście spacer lasem bambusowym – tym samym, który znacie z tysięcy zdjęć w Internecie. Odwiedzimy również znajdującą się obok, buddyjską świątynie Tenryū-ji z pięknym tradycyjnym japońskim ogrodem. Potem czeka nas relaks nad brzegiem sunącej leniwie rzeki Sumidy, a później odwiedzimy park małp, gdzie czeka nas bliskie spotkanie z żyjącymi na wolności makakami japońskimi.
Następnie dla chętnych, będzie możliwość zakupienia sobie yukaty lub kimona i ubrania ich (nie martwcie się, pomogą nam w tym profesjonaliści ;)) i rozpoczęcia wymarzonej sesji zdjęciowej w nie byle jakim miejscu, bo w Fushimi Inari Taisha, chramie shintō słynącym z ponad 10.000 czerwonych bram torii, który przez wielu uważany jest za najpiękniejsze miejsce w Japonii. Inari to imię shintoistycznej bogini ryżu, a jej posłannikiem jest lis. No, kto nie chciałby zdjęcia w yukacie z japońskim świętym lisem?
W okolicy spróbujemy też potraw z inari, czyli smażonym tofu w słodkim sosie, które według legendy jest przysmakiem lisów, strażników i posłańców bóstwa ryżu.
Dziś rozpoczynamy prawie całodzienną wycieczkę do jeszcze starszej, byłej stolicy Japonii – Nara. Jej główną atrakcją jest olbrzymi park krajobrazowy, w którym żyje na wolności ponad tysiąc oswojonych jeleni. Kto uwielbia jelonki – będzie w raju! Zwierzęta chętnie pozwalają się fotografować, głaskać, a nawet karmić specjalnymi ciastkami.
W Parku Nara zobaczymy, poza ogrooomną ilością jeleni, buddyjską świątynię Tōdai-ji, wpisaną na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Pawilon Wielkiego Buddy w Tōdai-ji to największa drewniana budowla na świecie, a w swoim wnętrzu skrywa również największy na świecie posąg Buddy wykonany z brązu. W Narze, ten kto będzie chciał chwilę odpocząć od jelonków, będzie mógł zamówić sobie deser z kruszonego lodu oblany słodkim syropem kakigōri. A komu starczy sił będzie mieć jeszcze okazję zwiedzić słynący ze szpaleru tysiąca kamiennych latarni chram Kasuga Taisha.
Po powrocie z Nary znajdziemy jeszcze czas, aby przejść się po Kioto. Są dzielnice, które szczególnie klimatyczne są wieczorem, a jest nią dzielnica tradycyjnej architektury, rozświetlonej lampionami i przechadzających się czasami gejsz – Gion.
Po takim dniu zachęcamy do fakultatywnej wycieczki do zabytkowej miejskiej łaźni Funaoka Onsen. Raczej nie spotkamy tam innych turystów, za to będziemy mieć możliwość zobaczyć (i poczuć na własnej skórze!) jak relaksują się mieszkańcy Kioto. A dziś na kolację może japońskie Kare?
Dzisiaj żegnamy Kioto, ale za to jak! Na początku ostatnią szansę na pamiątki z tego regionu wykorzystamy wybierając się do Nishiki Market, niezwykłej ulicy handlowej z setkami sklepików i stoisk z japońskimi przysmakami. Odważni będą mieć możliwość spróbowania najróżniejszych (i najdziwniejszych) japońskich przysmaków – kalmarów na patyku, pieczonych kasztanów, fasolowych słodyczy, czy puszystych omletów. Uliczka Teramachi i okolice to także doskonałe miejsce na zakup tradycyjnych pamiątek.
Po powrocie do hotelu zabieramy nasze walizki i żegnamy się z Kioto, ponieważ wyruszamy do sąsiedniego miasta Osaki – barwnej, nowoczesnej metropolii o niepowtarzalnej atmosferze.
Zwiedzanie Osaki rozpoczniemy po południu odwiedzając Kaiyukan, jedno z największych na świecie oceanariów, gdzie można zobaczyć z bliska rekiny wielorybie, zaprzyjaźnić się z fokami i pogłaskać najprawdziwsze płaszczki! Po takim dniu może napełnimy brzuchy legendarnym osakijskim jedzeniem – gorącymi kulkami takoyaki, a może panierowanymi warzywami i rybami na patyku – kushikatsu?
Z rana po śniadaniu ruszamy na zwiedzanie Osaki. Najpierw zobaczymy co dzieje się w rozrywkowej dzielnicy Dōtonbori, słynącej z ulicznego jedzenia i oldskulowych mechanicznych rzeźb. Tak tak, będzie czas wolny na buszowanie po sklepach! Później przejedziemy pod Osaka Castle, bo przyznacie, że japońskie zamki są jedyne w swoim rodzaju! Będziemy mogli podejść pod ogromne mury obronne i fosę by poczuć klimat czasu samurajów, a także wejść do środka zamku, aby zobaczyć oryginalne zbroje czy hełmy samurajskie. Do stolicy Japonii wrócimy wieczorem.
Młodzieżowe Harajuku, jedna z najpopularniejszych dzielnic Tokio przywita nas mnogością kolorów, smaków, zapachów, sklepików a także ogromnym wyborem Animal Cafe! Dlatego zaraz po przejściu przez Harajuku Cosplay Bridge wybierzemy się do jednego z nich! Czasu będzie wystarczająco, aby skosztować tutaj szalonych przekąsek, które w bardzo japoński sposób łączą nowoczesne z tradycyjnym! Daifuku są? Są, ale nie z tradycyjną pastą dango, ale z truskawką Ichigo, A dango są? Są! Tylko zamiast 3 kulek jak zawsze – 25 malutkich kuleczek (oczywiście każde z pastą innego smaku) na długim patyku… No cóż – japońska kreatywność szaleje, a my dziś razem z nią!
Wieczorem czeka na nas ukochane, randkowe miejsce Tokijczyków – Tokio Tower. Wymarzone miejsce, aby zobaczyć całą panoramę miasta… a po tym wytrwali zdążą jeszcze wybrać się na karaoke!
Co powiecie na nowoczesność połączoną z pięknem i sztuką? Tak! Zapraszamy Was na wycieczkę do TeamLab – to zaskakujące i nie do podrobienia doświadczenie, pasujące do Tokio! Później przejedziemy do Cesarskiego kompleksu pałacowego. Podczas spaceru po pięknych ogrodach, zobaczymy z zewnątrz sam Pałac Cesarski.
A popołudniem wyczekiwany czas wolny na Akihabarze – raju dla fanów Gier, Mangi i Anime! Dodatki do cosplayu, figurki, automaty gacha, nie ma czasu do stracenia!
Jeśli jeszcze nie mieliście okazji, to czas najwyższy spróbować pysznego dania – Shabu Shabu, bądź Yakiniku, w obu wersjach, na środku stołu restauracyjnego znajduje się miejsce do przyrządzania sobie tego dania – grill lub garnek na ogniu! Niezapomniane wrażenie smakujące najlepiej w gronie ulubionych osób!
Ostatni dzień… Ale dzięki temu, że wylot jest dopiero o 22:35, mamy jeszcze przed sobą masę godzin! Może tego dnia będziecie mieli ochotę na bardziej europejskie śniadanie – nic prostszego! Melon-pan, An-pan, a może japońska wersja amerykańskich naleśników – Pankeeki? Po śniadaniu zostawiamy więc nasze pękające szczęściem walizki w hotelu i korzystamy z ostatnich chwil na całego! Pamiątkowe zdjęcia puri-kura? Z serca polecamy Wam tę formę zabawy, najpierw śmieszne pozy, potem wspólna obróbka – doklejanie kocich uszek, gwiazdek i serduszek. Musimy się postarać bo na lata będą one przypominać nam nasz czas w Japonii!
Już naprawdę ostatnie godziny wycieczki – to około 14 godzin lotu – dużo? A może właśnie w sam raz, żeby na spokojnie zacząć układać sobie w głowie wszystkie japońskie wspomnienia, zdjęcia, przygody, smaki, kolory… a może na bieżąco sporządzić sobie jakiś dziennik w notesiku ze „StuYena”😆!
Z samego rana, o godzinie 6:00 przylot do Warszawy!
Dzień 1: Wylot z Warszawy.
Dzień 2: Przylot do Tokio. Zakwaterowanie w hotelu. Pierwszy japoński posiłek.
Dzień 3: Wycieczka do świątyni Sensō-ji, Shibuya Crossing i pomnik Hachiko.
Dzień 4: Wycieczka na Górę Takao.
Dzień 5: Przejazd Shinkansenem do Kioto. Kinkaku-ji, Ryōan-ji. Wieczorem kaiten-zushi.
Dzień 6: Wizyta w Kioto International Manga Museum, Pokemon Center, Kiyomizudera, ceremonia herbaty.
Dzień 7: Podróż Shinkansenem do Hiroshimy – Wyspa Itsukushima z olbrzymią czerwoną bramą torii. Park Pokoju i Kopuła Bomby Atomowej.
Dzień 8: Arashiyama – las bambusowy, Tenryū-ji, park z małpami. Fushimi Inari Taisha, możliwość zakupienia kimona lub yukaty.
Dzień 9: Wycieczka do Nary – Park Nara, Tōdai-ji i fakultatywnie Kasuga Taisha. W Kioto dzielnica gejsz Gion i dla chętnych Funaoka Onsen.
Dzień 10: Kioto Nishiki Market i Teramachi. Przejazd do Osaki – Oceanarium Kaiyukan.
Dzień 11: Zwiedzanie Osaki – Dzielnica Dōtonbori, Osaka Castle. Powrót do Tokio.
Dzień 12: Dzielnica Harajuku, Harajuku Cosplay Bridge, Tokio Tower. Fakultatywnie Animal Cafe i karaoke.
Dzień 13: TeamLab, zwiedzanie Ogrodów przy Pałacu Cesarskim, Akihabara.
Dzień 14: Ostatnie chwile w Japonii. Wieczorem wylot z Tokio do Warszawy.
Dzień 15: Powrót do Polski.
W Tokio najpierw śpimy w hotelu kapsułowym, później w hotelu 3* w pokojach dwuosobowych z dwoma łóżkami pojedynczymi. W hotelu znajduje się onsen.
W Kioto nocleg w 4* hotelu w pokojach dwuosobowych z dwoma łóżkami pojedynczymi.
W hotelach są dostępne ręczniki oraz podstawowe środki czystości (szampon, płyn do kąpieli etc.).
Każdy uczestnik będzie miał dzienną pulę pieniężną do wykorzystania. Posiłki będziemy jedli w lokalnych restauracjach. Śniadania będziemy jedli w restauracjach lub będziemy kupować dania w sklepach. Zadbamy o pokazanie uczestnikom wycieczki różnorodności japońskiej kuchni, ale oczywiście nikogo nie będziemy zmuszać do kosztowania orientalnych przysmaków, jeśli nie będzie miał na to ochoty.
Samolot Dreamliner polskich linii lotniczych LOT na trasie Warszawa – Tokio – Warszawa. Długość lotu do Japonii to ok 14h. Długość lotu powrotnego jest podobna. Na miejscu transport koleją Japan Rail, w tym superekspresami Shinkansen „Hikari”, liniami lokalnymi, metrem, autobusami miejskimi, kolejką szynową oraz promem.
Atrakcje wymienione w programie, a nie pojawiające się na powyższej liście są wliczone w cenę lub darmowe. Osoby pełnoletnie będą mogły samodzielnie wychodzić wieczorami oraz odłączać się od grupy, podczas gdy reszta osób realizuje wraz z pilotem założony program. Będą mogły również, zwiedzić swoje wymarzone muzeum na własną rękę, spotkać się z mieszkającym w Japonii znajomym czy też odwiedzić konkretny sklep. Piloci w miarę możliwości pomogą i doradzą (także na etapie planowania wyjazdu). Każdy uczestnik zostanie poinformowany przed rozpoczęciem wycieczki jak się zaopatrzyć w kartę SIM, pozwalającą na korzystanie z Internetu, a więc i na bezpośredni kontakt z pilotem w razie potrzeby.