Program młodzieżowego Obozu Otaku Art

Program dla Otaku pewnych, że sztuka jest ich powołaniem. Przede wszystkim zajmiemy się rysowaniem na poważnie – wraz z nauką korzystania z tabletu i light-boxa, warsztatami tworzenia własnej animacji komputerowej czy pracą nad własnym komiksem. Ale nie zapomnimy też o czystej rozrywce! Zresztą poczytajcie sami, co czeka naszych artystycznie uzdolnionych Otaku (๑>ᴗ<๑)

 • Rysunek mangowy dla zaawansowanych

Podczas cyklu warsztatów dla zaawansowanych wykroczymy daleko poza podstawy rysunku. Sprawiają Ci problemy dłonie? A może twarz rysowana pod różnymi kątami? Przekonujące uchwycenie emocji albo dynamiki? Nadanie objętości włosom? Nie ma obaw, pod okiem profesjonalnego instruktora rysunku poradzimy sobie ze wszystkimi problemami.

 • Tworzenie komiksu

Korzystając z oryginalnego papieru do rysowania mangi nauczymy się jak rozplanować komiks. Co sprawia, że kadr przyciąga naszą uwagę? Kiedy możemy zrezygnować z tradycyjnego układu? Jak przedstawić ruch? Po tych zajęciach spodziewamy się prawdziwych perełek na obozowym konkursie komiksowym! ^.~

 • Warsztaty animacji

Ambicją każdego chyba twórcy mangi jest przeniesienie jego dzieła na ekran. Dlaczego my nie mielibyśmy zrobić tego samego? Naucz się jak nadać swoim dziełom ruch i życie podczas warsztatów animacji! Dowiemy jak wygląda podział pracy w japońskim studiu, nauczymy korzystania z lightpada a na koniec pełni satysfakcji obejrzymy własną, kilkusekundową animację zaprojektowanej przez nas postaci.

 • Obsługa programów graficznych

Od jakiego sprzętu zacząć? Które aplikacje są super, a które do niczego? Nasza rysowniczka podzieli się z Tobą swoim doświadczeniem, zaprezentuje działanie ulubionych programów graficznych, nauczy jak przygotować skan ołówka do późniejszej obróbki oraz jak pracować nad kolorem i fakturą. Zachęcamy do przywiezienia własnego sprzętu!

 • Warsztaty obróbki zdjęć

Komputerowa obróbka zdjęć to przydatna sprawa i wcale nie taka trudna umiejętność, jak mogłoby się wydawać. Poznasz najlepsze narzędzia do poprawienia wyglądu Twoich fotografii, programy profesjonalne i darmowe, a także dowiesz się na co zwracać uwagę i jak nie przesadzić z poprawkami.

Oczywiście nie przez cały turnus będziemy zajmować się warsztatami artystycznymi ^.~ Nie zabraknie nam czasu na te wszystkie atrakcje, bez których prawdziwy Otaku nie wyobraża sobie wakacji. Między innymi:

 • Projekcje anime

Wspólne oglądanie anime to coś, czego po prostu nie może zabraknąć na obozie OTAKU! Filmy i serie, nowości i klasyki, komedie i dramaty, horrory i romanse – słowem wspólne pochłanianie fabuły, odcinek po odcinku. Przygotujcie własne propozycje – w końcu co będziemy oglądać zależy także od Was!

 • Cosplay

Cosplay, czyli wcielanie się w postać z m&a, zyskuje w Polsce coraz większą popularność – nie może go zabraknąć i u nas! Podczas obozu weźmiemy udział w warsztatach cosplayowych zakończonych emocjonującym turniejem. No i spodziewajcie się zdjęć – miliarda zdjęć!

 • UltraStar

Po japońsku, koreańsku, angielsku, polsku… znajdą się piosenki dla każdego! Bywalcy konwentów z pewnością kojarzą UltraStar, czyli połączenie tradycyjnego karaoke z dreszczykiem turniejowych emocji. Openingi, endingi, najnowsze hity i niezapomniane klasyki wypełnią nam nie jeden wieczór.

 • Dance Dance Revolution

DDR to atrakcja każdego szanującego się konwentu, więc i na naszym „tygodniowym konwencie” nie mogło jej zabraknąć. Wiele wieczorów przeskaczemy na matach, bo im więcej treningu tym lepiej. W końcu czeka nas turniej. Daj się poprowadzić strzałkom i wygraj! (ノ゚▽ ゚)ノ

 • Kaligrafia

Pędzle z końskiego włosia i japoński tusz – a także bardziej zaskakujące narzędzia – pozwolą adeptom shodō postawić pierwsze kroki na Drodze Kaligrafii. Początkujących nauczymy podstaw, a dla stałych bywalców, co to podstawowe znaki kaligrafują lewą ręką z zamkniętymi oczami, wymyślimy trudniejsze wyzwania!

 • Droga Herbaty

Mówi się, że Droga Herbaty jest esencją japońskiej kultury. Mamy w niej wszystko, od kaligrafii i ceramiki, przez sztukę układania kwiatów, po omoiyari – dbanie o drugiego człowieka. Podczas obozu członek Warszawskiego Stowarzyszenia Drogi Herbaty Sunshinkai poprowadzi warsztaty na świeżym powietrzu, podczas których będzie można skosztować zarówno niepowtarzalnej atmosfery spotkania herbacianego, jak i samej matchi – zielonej sproszkowanej herbaty.

 • Kitsuke, czyli nauka zakładania kimona

Na co zwrócić uwagę, żeby nie wyglądać w kimonie jak w szlafroku babci? Ile sznurków, szarf i poduszeczek jest potrzebnych, żeby cała konstrukcja się nie rozleciała? Czym różni się kimono od yukaty? Spróbujemy nauczyć się niełatwej sztuki zakładania oryginalnego kimona i wiązania pasa obi. Efekty zostaną skrupulatnie utrwalone na zdjęciach.

 • Pichcenie po japońsku

Nie samym sushi żyje człowiek! Podczas prelekcji i warsztatów kulinarnych poznacie tajniki japońskiej kuchni. Wspólnie przygotujemy nowe orientalne pyszności. Zestaw bento, onigiri czy aromatyczny udon? Zarusoba czy harumaki? A może ramen albo jakiś nietypowy deser? Dołączcie do nas, a się przekonacie! (^∇^)

 • Tatuaże

Nie, nie, nic z tych rzeczy. Nie namawiamy do pokrycia całego ciała tradycyjnym japońskim tatuażem irezumi. Po pierwsze – to trudne. Po drugie – straaasznie boli. Po trzecie – nie jesteśmy z Yakuzy. Nam wystarczą odpowiednie farby i trochę cierpliwości, żeby pod opieką instruktorów rysunku wyczarować na skórze niezwykłe ornamenty, których łatwo będzie się pozbyć, kiedy już się znudzą.

 • Prelekcje

Coś Cię ominęło na ostatnim konwencie? Tym razem dowiesz się wszystkiego! Nasza kadra podzieli się z Obozowiczami swoimi pasjami – ciekawostki na temat m&a i Japonii w ogóle, najpopularniejsi autorzy, nadchodzące premiery, popkultura i tradycja Kraju Taniego Sushi – tematów do omówienia jest tyle, że jeden obóz na pewno nie wystarczy.

 • Wycieczka do Dusznik

Od czasu do czasu potrzeba wytchnienia od obozowego życia – wtedy wybieramy się na całodniową wycieczkę pieszą do Dusznik Zdroju, uzdrowiskowego miasteczka położonego w malowniczej dolinie nieopodal Zieleńca. Chętnym obozowiczom umożliwimy wizytę w Muzeum Papiernictwa, gdzie można samodzielnie wykonać kartę ozdobnego papieru czerpanego do wykorzystania na zajęciach z kaligrafii.

Czekają nas też emocjonujące konkursy

 • Cosplay Taikai

Najpierw warsztaty cosplayowe i ładnych parę godzin pracy nad strojami, a potem zaciekła rywalizacja. Przewidujemy kilka konkurencji: „podobieństwo do postaci”, „wkład pracy” oraz „scenka”. Startować można solo albo w grupach, a każdy występ jest surowo oceniany przez jury złożone z bezwzględnej i nieprzekupnej kadry ^_^

 • Turnieje DDRa i UltraStara

Czasu na trening, czy to z mikrofonem w dłoni czy ze stopami na macie, będzie wystarczająco, żeby każdy mógł poczuć się na siłach i wystartować w turnieju. Kto pokona przeciwników i własne zmęczenie nie będzie rozczarowany nagrodą – nasi sponsorzy zadbają o to, żeby każdy ze zwycięzców miał powód do radości.

 • Najlepszy komiks

Wymyślenie fabuły własnego, nawet króciutkiego komiksu, nie jest łatwe. Jeszcze trudniej zmobilizować się do żmudnej pracy nad każdym kadrem z osobna. Ale dla naszych Obozowiczów nie ma rzeczy niemożliwych! Niełatwo jest wybrać zwycięzcę spośród tylu zaskakujących, zwariowanych, kreatywnych i świetnie narysowanych komiksów.

 • Mistrz Kaligrafii

Tyle czasu spędzonego na nauce żmudnej sztuki kaligrafii nie może się obyć bez nagrody. Tytuł Mistrza Kaligrafii trafi do tego, kto wykaże się największą cierpliwością, zaangażowaniem i oczywiście talentem – nie zapominajmy, że shodō to także sztuka!

 • Konkurs screenów

Jeden kadr z anime, scena zatrzymana w jakimś dziwnym momencie – wiesz już co to za tytuł? Dla jednych proste, dla innych nie do odgadnięcia. Odważysz się wziąć udział w rywalizacji i udowodnić, jak dobrze orientujesz się w mangowym świecie?

Do powyższego programu dochodzi jeszcze wspaniale wyposażony Games Room, dyskoteki, ogniska, setki zdjęć i całe obozowe życie towarzyskie – na nudę naprawdę nie starczy już miejsca.

Co jeszcze na Was czeka?