Program studenckiego Obozu Otaku

Prawdziwa pasja trwa bez względu na wiek. Wszystkich pełnoletnich otaku zapraszamy na nasz wyjazd studencki, gdzie nie ma już ostrego podziału na uczestników i kadrę. Wszyscy jesteśmy fanami m&a oraz miłośnikami kultury Japonii – po prostu niektórzy z nas mają większą wiedzę i doświadczenie, którymi będą dzielić się, prowadząc zajęcia i warsztaty podczas naszego wyjazdu.

Oto nasze propozycje ^-^

Nowocześnie

 • Projekcje anime

Wspólne oglądanie anime to coś, czego po prostu nie może zabraknąć na obozie OTAKU! Filmy i serie, nowości i klasyki, komedie i dramaty, horrory i romanse – słowem wspólne pochłanianie fabuły, odcinek po odcinku. Wszyscy jesteśmy dorosłymi ludźmi, więc nic nas nie ogranicza w doborze tematów. Nie ma też problemu, żebyśmy zrobili sobie maraton anime. Skończenie całej serii w jedną noc? Co to dla nas! ^-^

 • Cosplay

Cosplay, czyli wcielanie się w postać z m&a, zyskuje w Polsce coraz większą popularność – nie może go zabraknąć i u nas! Weźmiemy udział w warsztatach cosplayowych zakończonych emocjonującym turniejem. Przy tak zwanym evil cosplay czyli tworzeniu strojów „z niczego”najważniejszy jest pomysł i poczucie humoru, a tego Wam akurat nie brakuje.

 • UltraStar

Po japońsku, koreańsku, angielsku, polsku… znajdą się piosenki dla każdego! Bywalcy konwentów z pewnością kojarzą UltraStar, czyli połączenie tradycyjnego karaoke z dreszczykiem turniejowych emocji. Openingi, endingi, najnowsze hity i niezapomniane klasyki wypełnią nam nie jeden wieczór.

 • Dance Dance Revolution

DDR to atrakcja każdego szanującego się konwentu, więc i na naszym „tygodniowym konwencie” nie mogło jej zabraknąć. Wiele wieczorów przeskaczemy na matach, bo im więcej treningu tym lepiej. W końcu czeka nas turniej. Daj się poprowadzić strzałkom i wygraj! (ノ゚▽ ゚)ノ

Tradycyjnie

 • Kaligrafia

Pędzle z końskiego włosia i japoński tusz – a także bardziej zaskakujące narzędzia – pozwolą adeptom shodō postawić pierwsze kroki na Drodze Kaligrafii. Początkujących nauczymy podstaw, a dla stałych bywalców, co to podstawowe znaki kaligrafują lewą ręką z zamkniętymi oczami, wymyślimy trudniejsze wyzwania!

 • Droga Herbaty

Mówi się, że Droga Herbaty jest esencją japońskiej kultury. Mamy w niej wszystko, od kaligrafii i ceramiki, przez sztukę układania kwiatów, po omoiyari – dbanie o drugiego człowieka. Podczas obozu członek Warszawskiego Stowarzyszenia Drogi Herbaty Sunshinkai poprowadzi warsztaty na świeżym powietrzu, podczas których będzie można skosztować zarówno niepowtarzalnej atmosfery spotkania herbacianego, jak i samej matchi – zielonej sproszkowanej herbaty.

 • Kitsuke, czyli nauka zakładania kimona

Na co zwrócić uwagę, żeby nie wyglądać w kimonie jak w szlafroku babci? Ile sznurków, szarf i poduszeczek jest potrzebnych, żeby cała konstrukcja się nie rozleciała? Czym różni się kimono od yukaty? Spróbujemy nauczyć się niełatwej sztuki zakładania oryginalnego kimona i wiązania pasa obi. Efekty zostaną skrupulatnie utrwalone na zdjęciach.

Przyszłościowo

 • W stronę wschodzącego słońca

Czyli garść porad jak zaplanować podróż do Japonii. Zbiorowe doświadczenia kadry z wyjazdami do Japonii pozwolą nam odpowiedzieć na wiele ważnych pytań. Dowiecie się ile pieniędzy trzeba zebrać, żeby zacząć myśleć nad wizytą w Kraju Taniego Sushi, gdzie szukać tanich biletów, jak załatwić formalności wizowe, jakie są najlepsze opcje noclegowe i czy rzeczywiście bez języka japońskiego trudno sobie poradzić.

 • Porozmawiajmy o przyszłości

Zastanawiałeś się kiedyś, jak pasję związaną z Japonią oraz m&a można kontynuować w dorosłym życiu? My już to wiemy! Jakie stowarzyszenia zajmują się w Polsce promowaniem kultury japońskiej? Jak właściwie wygląda praca rysownika i czy umiejętność rysowania mangi przydaje się w Polsce? Kto zajmuje się tłumaczeniem i dubbingiem anime i jak dołączyć do takiej grupy? W jakich miastach są szkoły Drogi Herbaty? Podzielimy się z Wami naszym doświadczeniem.

 • Pichcenie po japońsku

Nie samym sushi żyje człowiek! Podczas warsztatów kulinarnych poznacie tajniki japońskiej kuchni i odkryjecie jak wiele tajemnic ona skrywa. Wspólnie przygotujemy najciekawsze dania, które oferuje nam Japonia. Czy będzie to tym razem onigiri, a może zupa miso? Poznamy tajniki bento, czy odkryjemy co się kryje za tajemniczą nazwą harumaki? Dołączcie do nas, a się przekonacie.

 • Japoński savoir-vivre

Którą stroną powinno się maczać sushi w sosie sojowym? Jak poradzić sobie z dużym kawałkiem ryby? Dlaczego nie wolno wbić pałeczek w ryż? Czym jest oshibori i jak go używać? Czy siorbanie zupy jest niegrzeczne? Przygotowaliśmy dla Was krótki kurs japońskiej etykiety przy stole, który pozwoli zaszpanować przed znajomymi w restauracji sushi i zrozumieć wiele żartów w anime, które do tej pory Wam umykały ^.~

Rozrywkowo

 • Piosenka japońska

Śpiewać każdy może, trochę lepiej lub trochę gorzej, ważne, że po japońsku! Wiele wieczorów na pewno spędzimy przy UltraStarze, więc warto wcześniej poduczyć się poprawnej wymowy i akcentowania japońskich tekstów. Jedni mogą śpiewać głośno, inni w formie mruczando – ważna jest dobra zabawa!

 • Kenjutsu/Iaido

Jaki trening bardziej przystoi otaku od walki japońskim mieczem? Kenjutsu, tradycyjna japońska szkoła władania mieczem, lub iaido, sztuka szybkiego dobywania miecza, pozwolą na moment poczuć się bohaterem heroicznej, samurajskiej opowieści. Otulinowce nikomu nie zrobią krzywdy, ale pojedynki będą równie emocjonujące co prawdziwe.

 • Tatuaże

Nie, nie, nic z tych rzeczy. Nie namawiamy do pokrycia całego ciała tradycyjnym japońskim tatuażem irezumi. Po pierwsze – to trudne. Po drugie – straaasznie boli. Po trzecie – nie jesteśmy z Yakuzy. Nam wystarczą odpowiednie farby, trochę cierpliwości i masa poczucia humoru, żeby wyczarować na skórze kolorowe cuda, których łatwo będzie się pozbyć, kiedy już się znudzą.

 • Warsztaty

Dobrze jest posłuchać o japońskiej kulturze – jeszcze lepiej samemu zabrać się do jej zgłębiania! Dlatego mamy dla Was warsztaty związane z różnymi elementami japońskiej kultury. Ozdabianie wachlarza własnoręcznie wykonaną kaligrafią, tworzenie masek teatru No, nauka nowych wzorów origami, wycinanie lalek z papieru washi a może nauka używania japońskiej chusty furoshiki? Podczas każdego turnusu zaskoczymy Cię czymś niezwykłym!

Konkursowo

 • Cosplay Taikai

Najpierw warsztaty cosplayowe i ładnych parę godzin pracy nad strojami, a potem zaciekła rywalizacja. Przewidujemy kilka konkurencji: „podobieństwo do postaci”, „wkład pracy” oraz „scenka”. Startować można solo albo w grupach, a każdy występ jest surowo oceniany przez jury złożone z bezwzględnej i nieprzekupnej kadry ^_^

 • Turnieje DDRa i UltraStara

Czasu na trening, czy to z mikrofonem w dłoni czy ze stopami na macie, będzie wystarczająco, żeby każdy mógł poczuć się na siłach i wystartować w turnieju. Kto pokona przeciwników i własne zmęczenie nie będzie rozczarowany nagrodą – nasi sponsorzy zadbają o to, żeby każdy ze zwycięzców miał powód do radości.

 • Wiedza o Japonii

Sprawdź swoją wiedzę na temat Japonii – jej geografii, historii, języka, zwyczajów i ciekawostek. Niektóre zadania będą banalnie łatwe, inne przerażająco trudne, ale jedno jest pewne: dowiesz się masy nowych rzeczy na temat Kraju Czipsów Wasabi. Żeby nie było za łatwo pytania co sezon przygotowujemy od nowa!

 • Mistrz Kaligrafii

Tyle czasu spędzonego na nauce żmudnej sztuki kaligrafii nie może się obyć bez nagrody. Tytuł Mistrza Kaligrafii trafi do tego, kto wykaże się największą cierpliwością, zaangażowaniem i oczywiście talentem – nie zapominajmy, że shodō to także sztuka!

 • Konkurs screenów

Jeden kadr z anime, scena zatrzymana w jakimś dziwnym momencie – wiesz już co to za tytuł? Dla jednych proste, dla innych nie do odgadnięcia. Odważysz się wziąć udział w rywalizacji i udowodnić, jak dobrze orientujesz się w mangowym świecie?

Do powyższego programu dochodzi jeszcze wspaniale wyposażony Games Room, dyskoteki, ogniska, setki zdjęć i całe obozowe życie towarzyskie – na nudę naprawdę nie starczy już miejsca.