Program młodzieżowego Obozu Otaku

Przekrojowy program, zawierający w sobie wszystko, co kochają prawdziwi Otaku. Trochę nowoczesności, a trochę tradycji, warsztaty plastyczne i kulinarne, cosplay, kimona, konkursy… długo by wymieniać. Lepiej sami zapoznajcie się z pełnym zestawem naszych tegorocznych propozycji ^-^

Nowocześnie

 • Projekcje anime

Wspólne oglądanie anime to coś, czego po prostu nie może zabraknąć na obozie OTAKU! Filmy i serie, nowości i klasyki, komedie i dramaty, horrory i romanse – słowem wspólne pochłanianie fabuły, odcinek po odcinku. Przygotujcie własne propozycje – w końcu co będziemy oglądać zależy także od Was!

 • Cosplay

Cosplay, czyli wcielanie się w postać z m&a, zyskuje w Polsce coraz większą popularność – nie może go zabraknąć i u nas! Podczas obozu weźmiemy udział w warsztatach cosplayowych zakończonych emocjonującym turniejem. No i spodziewajcie się zdjęć – miliarda zdjęć!

 • UltraStar

Po japońsku, koreańsku, angielsku, polsku… znajdą się piosenki dla każdego! Bywalcy konwentów z pewnością kojarzą UltraStar, czyli połączenie tradycyjnego karaoke z dreszczykiem turniejowych emocji. Openingi, endingi, najnowsze hity i niezapomniane klasyki wypełnią nam nie jeden wieczór.

 • Dance Dance Revolution

DDR to atrakcja każdego szanującego się konwentu, więc i na naszym „tygodniowym konwencie” nie mogło jej zabraknąć. Wiele wieczorów przeskaczemy na matach, bo im więcej treningu tym lepiej. W końcu czeka nas turniej. Daj się poprowadzić strzałkom i wygraj! (ノ゚▽ ゚)ノ

Tradycyjnie

 • Kaligrafia

Pędzle z końskiego włosia i japoński tusz – a także bardziej zaskakujące narzędzia – pozwolą adeptom shodō postawić pierwsze kroki na Drodze Kaligrafii. Początkujących nauczymy podstaw, a dla stałych bywalców, co to podstawowe znaki kaligrafują lewą ręką z zamkniętymi oczami, wymyślimy trudniejsze wyzwania!

 • Droga Herbaty

Mówi się, że Droga Herbaty jest esencją japońskiej kultury. Mamy w niej wszystko, od kaligrafii i ceramiki, przez sztukę układania kwiatów, po omoiyari – dbanie o drugiego człowieka. Podczas obozu członek Warszawskiego Stowarzyszenia Drogi Herbaty Sunshinkai poprowadzi warsztaty na świeżym powietrzu, podczas których będzie można skosztować zarówno niepowtarzalnej atmosfery spotkania herbacianego, jak i samej matchi – zielonej sproszkowanej herbaty.

 • Kitsuke, czyli nauka zakładania kimona

Na co zwrócić uwagę, żeby nie wyglądać w kimonie jak w szlafroku babci? Ile sznurków, szarf i poduszeczek jest potrzebnych, żeby cała konstrukcja się nie rozleciała? Czym różni się kimono od yukaty? Spróbujemy nauczyć się niełatwej sztuki zakładania oryginalnego kimona i wiązania pasa obi. Efekty zostaną skrupulatnie utrwalone na zdjęciach.

Rozwojowo

 • Mangowy styl kreska po kresce

Profesjonalne warsztaty rysunku przydadzą się każdemu Otaku. Marzysz o wydaniu własnej mangi? A może po prostu lubisz bazgrać w zeszycie na co nudniejszych lekcjach? Motywacja jest nieistotna – liczy się entuzjazm i kreatywne podejście. Pod okiem profesjonalisty każdy będzie mógł rozwinąć swoje umiejętności i wykreować własny mangowy styl.

 • Komiks

Kadrowanie, fabuła, dialogi – wszystko się liczy! Prowadzący wyjaśnią, na czym polega praca nad tworzeniem własnego mini-komiksu. Każdy znajdzie coś dla siebie – nie trzeba być doświadczonym rysownikiem, by zachwycić odbiorców chociażby poczuciem humoru. A na koniec, rzecz jasna, konkurs!

 • Japoński dla przezornych

Na pewno znasz już kilka podstawowych zwrotów. Postaramy się ugruntować i rozszerzyć tę wiedzę. Trochę językowych ciekawostek i przydatnych zwrotów, parę znaków kanji, japońskie onomatopeje albo powiedzonka – wszystko oczywiście z przymrużeniem oka, w końcu mamy wakacje!

 • Pichcenie po japońsku

Nie samym sushi żyje człowiek! Podczas prelekcji i warsztatów kulinarnych poznacie tajniki japońskiej kuchni. Wspólnie przygotujemy nowe orientalne pyszności. Zestaw bento, onigiri czy aromatyczny udon? Zarusoba czy harumaki? A może ramen albo jakiś nietypowy deser? Dołączcie do nas, a się przekonacie! (^∇^)

 • Prelekcje

Coś Cię ominęło na ostatnim konwencie? Tym razem dowiesz się wszystkiego! Nasza kadra podzieli się z Obozowiczami swoimi pasjami – ciekawostki na temat m&a i Japonii w ogóle, najpopularniejsi autorzy, nadchodzące premiery, popkultura i tradycja Kraju Taniego Sushi – tematów do omówienia jest tyle, że jeden obóz na pewno nie wystarczy.

Kreatywnie

 • Zwoje

Odczuwasz potrzebę tworzenia? Przygotuj swoją kaligrafię do powieszenia na ścianie w formie tradycyjnego zwoju. Dowolny napis, który wypracujesz na warsztatach kaligrafii, może pięknie prezentować się w Twoim pokoju jako dowód nowych umiejętności i niepowtarzalna pamiątka z obozów.

 • Tatuaże

Nie, nie, nic z tych rzeczy. Nie namawiamy do pokrycia całego ciała tradycyjnym japońskim tatuażem irezumi. Po pierwsze – to trudne. Po drugie – straaasznie boli. Po trzecie – nie jesteśmy z Yakuzy. Nam wystarczą odpowiednie farby i trochę cierpliwości, żeby pod opieką instruktorów rysunku wyczarować na skórze niezwykłe ornamenty, których łatwo będzie się pozbyć, kiedy już się znudzą.

 • Warsztaty

Dobrze jest posłuchać o japońskiej kulturze – jeszcze lepiej samemu zabrać się do jej zgłębiania! Dlatego mamy dla Was warsztaty związane z różnymi elementami japońskiej kultury. Uczyliśmy się już tworzenia papierowych cudeniek podczas warsztatów origami, kirigami i washi ningyo, ozdobnego wiązania chust furoshiki, malowania wachlarzy uchiwa… Znowu zaskoczymy Cię czymś niezwykłym!

Aktywnie

 • Kenjutsu/iaido

Trening kenjutsu, tradycyjnej japońskiej szkoły władania mieczem, lub iaido, sztuki szybkiego dobywania miecza pozwoli na moment poczuć się bohaterem heroicznej, samurajskiej opowieści. Obozowicze będą mieli okazję nauczyć się podstaw walki i spróbować swoich sił w pojedynkach na otulinowce, bezpieczną broń chroniącą przed kontuzjami.

 • Taniec japoński

Może damy się porwać energetyzującemu rytmowi tańca yosakoi, którego wymagająca choreografia wyciśnie z nas siódme poty. A może ucząc się kroków nostalgicznego bon-odori, przeniesiemy się w wyobraźni na japońskie święto zmarłych. Tak czy inaczej nauka japońskich tańców na pewno nas nie ominie!

 • Wycieczka do Dusznik

Od czasu do czasu potrzeba wytchnienia od obozowego życia – wtedy wybieramy się na całodniową wycieczkę pieszą do Dusznik Zdroju, uzdrowiskowego miasteczka położonego w malowniczej dolinie nieopodal Zieleńca. Chętnym obozowiczom umożliwimy wizytę w Muzeum Papiernictwa, gdzie można samodzielnie wykonać kartę ozdobnego papieru czerpanego do wykorzystania na zajęciach z kaligrafii.

Konkursowo

 • Cosplay Taikai

Najpierw warsztaty cosplayowe i ładnych parę godzin pracy nad strojami, a potem zaciekła rywalizacja. Przewidujemy kilka konkurencji: „podobieństwo do postaci”, „wkład pracy” oraz „scenka”. Startować można solo albo w grupach, a każdy występ jest surowo oceniany przez jury złożone z bezwzględnej i nieprzekupnej kadry ^_^

 • Turnieje DDRa i UltraStara

Czasu na trening, czy to z mikrofonem w dłoni czy ze stopami na macie, będzie wystarczająco, żeby każdy mógł poczuć się na siłach i wystartować w turnieju. Kto pokona przeciwników i własne zmęczenie nie będzie rozczarowany nagrodą – nasi sponsorzy zadbają o to, żeby każdy ze zwycięzców miał powód do radości.

 • Najlepszy komiks

Wymyślenie fabuły własnego, nawet króciutkiego komiksu, nie jest łatwe. Jeszcze trudniej zmobilizować się do żmudnej pracy nad każdym kadrem z osobna. Ale dla naszych Obozowiczów nie ma rzeczy niemożliwych! Niełatwo jest wybrać zwycięzcę spośród tylu zaskakujących, zwariowanych, kreatywnych i świetnie narysowanych komiksów.

 • Mistrz Kaligrafii

Tyle czasu spędzonego na nauce żmudnej sztuki kaligrafii nie może się obyć bez nagrody. Tytuł Mistrza Kaligrafii trafi do tego, kto wykaże się największą cierpliwością, zaangażowaniem i oczywiście talentem – nie zapominajmy, że shodō to także sztuka!

 • Konkurs screenów

Jeden kadr z anime, scena zatrzymana w jakimś dziwnym momencie – wiesz już co to za tytuł? Dla jednych proste, dla innych nie do odgadnięcia. Odważysz się wziąć udział w rywalizacji i udowodnić, jak dobrze orientujesz się w mangowym świecie?

Do powyższego programu dochodzi jeszcze wspaniale wyposażony Games Room, dyskoteki, ogniska, setki zdjęć i całe obozowe życie towarzyskie – na nudę naprawdę nie starczy już miejsca.

Co jeszcze na Was czeka?