Program młodzieżowego Obozu Otaku Tradycja

Program przygotowany dla Otaku, którzy najchętniej budziliby się w futonie i zaczynali dzień od czarki zielonej herbaty. Jeśli Twoje serce pełne jest uwielbienia dla tradycyjnej Japonii – to miejsce idealne dla Ciebie. Wspólnie pójdziemy na spacer Drogą Herbaty, kimono i yukata już nigdy się nam nie pomylą, a do domu wrócisz z własnoręcznie pomalowanym wachlarzem uchiwa. Tędy, Otaku-sama, zobacz co dla Ciebie przygotowaliśmy! m(_ _)m

 • Chadō, Droga Herbaty

Mówi się, że Droga Herbaty jest esencją japońskiej kultury. Mamy w niej wszystko, od kaligrafii i ceramiki, przez sztukę układania kwiatów po omoiyari – japońską koncepcję dbania o drugiego człowieka. Dwa odmienne spotkania herbaciane poprowadzone przez członka Warszawskiego Stowarzyszenie Drogi Herbaty Sunshinkai wprowadzą obozowiczów w pełen niespodzianek świat chadō i pozwolą przekonać się o jego różnorodności.

 • Spotkanie herbaciane okiem gospodarza

Chwila ciszy i spokoju nad czarką gorącej herbaty wymaga masy przygotowań! Przesiewanie herbaty, aranżowanie słodyczy, dobieranie sprzętów, układanie kwiatów… Uczestnicy warsztatów dowiedzą się, jak wygląda spotkanie „od kuchni” oraz nauczą się własnoręcznego utrzepywania matchi bambusowym pędzlem. Przygotowanie idealnej czarki herbaty wymaga trochę wprawy, ale na pewno damy radę!

 • Poezja japońska

Każdy miłośnik Japonii słyszał o haiku. Nie każdy wie, że na pozór prosty wierszyk ma znacznie więcej zasad niż liczba sylab w wersie. Dowiemy się, co tak naprawdę dawni mistrzowie próbowali zamknąć w ulotnej formie haiku, poznamy najciekawsze historie i anegdotki z nimi związane i oczywiście na koniec spróbujemy własnych sił w tej trudnej sztuce. Czy uda nam się zamknąć całą specyfikę obozowego życia w siedemnastu sylabach?

 • Kaligrafia na wachlarzach

Po intensywnych zajęciach z japońskiej kaligrafii każdy uczestnik warsztatów otrzyma oryginalny japoński wachlarz uchiwa, z bambusa i ozdobnego białego papieru. Tylko od Twojej wyobraźni zależy, co się na nim znajdzie. Pojedynczy znak, reprezentujący ważną dla Ciebie ideę? Prosty rysunek tuszem? A może ulubione haiku? Niezależnie od tego, co wybierzesz, drugiego takiego wachlarza nie będzie mieć nikt na świecie.

 • Kitsuke, sztuka ubierania kimon

Na co zwrócić uwagę, żeby nie wyglądać w kimonie jak w szlafroku babci? Ile sznurków, szarf i poduszeczek jest potrzebnych, żeby cała konstrukcja się nie rozleciała? Czym różni się kimono od yukaty? Na Otaku Tradycja poznamy nie tylko postawy. Po powrocie każdy będzie w stanie samodzielnie ubrać się w yukatę i zaimponować wiedzą na temat japońskich strojów.

 • Warsztaty kulturowe

Japońska kultura zachwyca różnorodnością, a my przyjrzymy się bliżej niektórym jej elementom. Stworzysz papierowe cuda na warsztatach origami, nauczysz się zasad tradycyjnych gier, takich jak hanafuda czy go i poznasz podstawy japońskiej etykiety – tej dawnej i obecnej.

Nie znaczy to, że przez cały turnus nie wychylimy nosa z czasów samurajów i gejsz. W programie nie zabraknie miejsca na wszystkie nowoczesne atrakcje, bez których prawdziwy Otaku nie wyobraża sobie wakacji. Między innymi:

 • Projekcje anime

Wspólne oglądanie anime to coś, czego po prostu nie może zabraknąć na obozie OTAKU! Filmy i serie, nowości i klasyki, komedie i dramaty, horrory i romanse – słowem wspólne pochłanianie fabuły, odcinek po odcinku. Przygotujcie własne propozycje – w końcu co będziemy oglądać zależy także od Was!

 • Cosplay

Cosplay, czyli wcielanie się w postać z m&a, zyskuje w Polsce coraz większą popularność – nie może go zabraknąć i u nas! Podczas obozu weźmiemy udział w warsztatach cosplayowych zakończonych emocjonującym turniejem. No i spodziewajcie się zdjęć – miliarda zdjęć!

 • UltraStar

Po japońsku, koreańsku, angielsku, polsku… znajdą się piosenki dla każdego! Bywalcy konwentów z pewnością kojarzą UltraStar, czyli połączenie tradycyjnego karaoke z dreszczykiem turniejowych emocji. Openingi, endingi, najnowsze hity i niezapomniane klasyki wypełnią nam nie jeden wieczór.

 • Dance Dance Revolution

DDR to atrakcja każdego szanującego się konwentu, więc i na naszym „tygodniowym konwencie” nie mogło jej zabraknąć. Wiele wieczorów przeskaczemy na matach, bo im więcej treningu tym lepiej. W końcu czeka nas turniej. Daj się poprowadzić strzałkom i wygraj! (ノ゚▽ ゚)ノ

 • Kaligrafia

Pędzle z końskiego włosia i japoński tusz – a także bardziej zaskakujące narzędzia – pozwolą adeptom shodō postawić pierwsze kroki na Drodze Kaligrafii. Początkujących nauczymy podstaw, a dla stałych bywalców, co to podstawowe znaki kaligrafują lewą ręką z zamkniętymi oczami, wymyślimy trudniejsze wyzwania!

 • Pichcenie po japońsku

Nie samym sushi żyje człowiek! Podczas prelekcji i warsztatów kulinarnych poznacie tajniki japońskiej kuchni. Wspólnie przygotujemy nowe orientalne pyszności. Zestaw bento, onigiri czy aromatyczny udon? Zarusoba czy harumaki? A może ramen albo jakiś nietypowy deser? Dołączcie do nas, a się przekonacie! (^∇^)

 • Prelekcje

Coś Cię ominęło na ostatnim konwencie? Tym razem dowiesz się wszystkiego! Nasza kadra podzieli się z Obozowiczami swoimi pasjami – ciekawostki na temat m&a i Japonii w ogóle, najpopularniejsi autorzy, nadchodzące premiery, popkultura i tradycja Kraju Taniego Sushi – tematów do omówienia jest tyle, że jeden obóz na pewno nie wystarczy.

 • Mangowy styl kreska po kresce

Profesjonalne warsztaty rysunku przydadzą się każdemu Otaku. Marzysz o wydaniu własnej mangi? A może po prostu lubisz bazgrać w zeszycie na co nudniejszych lekcjach? Motywacja jest nieistotna – liczy się entuzjazm i kreatywne podejście. Pod okiem profesjonalisty każdy będzie mógł rozwinąć swoje umiejętności i wykreować własny mangowy styl.

 • Tatuaże

Nie, nie, nic z tych rzeczy. Nie namawiamy do pokrycia całego ciała tradycyjnym japońskim tatuażem irezumi. Po pierwsze – to trudne. Po drugie – straaasznie boli. Po trzecie – nie jesteśmy z Yakuzy. Nam wystarczą odpowiednie farby i trochę cierpliwości, żeby pod opieką instruktorów rysunku wyczarować na skórze niezwykłe ornamenty, których łatwo będzie się pozbyć, kiedy już się znudzą.

 • Wycieczka do Dusznik

Od czasu do czasu potrzeba wytchnienia od obozowego życia – wtedy wybieramy się na całodniową wycieczkę pieszą do Dusznik Zdroju, uzdrowiskowego miasteczka położonego w malowniczej dolinie nieopodal Zieleńca. Chętnym obozowiczom umożliwimy wizytę w Muzeum Papiernictwa, gdzie można samodzielnie wykonać kartę ozdobnego papieru czerpanego do wykorzystania na zajęciach z kaligrafii.

Czekają nas też emocjonujące konkursy

 • Cosplay Taikai

Najpierw warsztaty cosplayowe i ładnych parę godzin pracy nad strojami, a potem zaciekła rywalizacja. Przewidujemy kilka konkurencji: „podobieństwo do postaci”, „wkład pracy” oraz „scenka”. Startować można solo albo w grupach, a każdy występ jest surowo oceniany przez jury złożone z bezwzględnej i nieprzekupnej kadry ^_^

 • Turnieje DDRa i UltraStara

Czasu na trening, czy to z mikrofonem w dłoni czy ze stopami na macie, będzie wystarczająco, żeby każdy mógł poczuć się na siłach i wystartować w turnieju. Kto pokona przeciwników i własne zmęczenie nie będzie rozczarowany nagrodą – nasi sponsorzy zadbają o to, żeby każdy ze zwycięzców miał powód do radości.

 • Najlepszy komiks

Wymyślenie fabuły własnego, nawet króciutkiego komiksu, nie jest łatwe. Jeszcze trudniej zmobilizować się do żmudnej pracy nad każdym kadrem z osobna. Ale dla naszych Obozowiczów nie ma rzeczy niemożliwych! Niełatwo jest wybrać zwycięzcę spośród tylu zaskakujących, zwariowanych, kreatywnych i świetnie narysowanych komiksów.

 • Mistrz Kaligrafii

Tyle czasu spędzonego na nauce żmudnej sztuki kaligrafii nie może się obyć bez nagrody. Tytuł Mistrza Kaligrafii trafi do tego, kto wykaże się największą cierpliwością, zaangażowaniem i oczywiście talentem – nie zapominajmy, że shodō to także sztuka!

 • Konkurs screenów

Jeden kadr z anime, scena zatrzymana w jakimś dziwnym momencie – wiesz już co to za tytuł? Dla jednych proste, dla innych nie do odgadnięcia. Odważysz się wziąć udział w rywalizacji i udowodnić, jak dobrze orientujesz się w mangowym świecie?

Do powyższego programu dochodzi jeszcze wspaniale wyposażony Games Room, dyskoteki, ogniska, setki zdjęć i całe obozowe życie towarzyskie – na nudę naprawdę nie starczy już miejsca.

Co jeszcze na Was czeka?